]

                                                                                                                       


 • 102 - Pentagram 21.01.2010 :: 17:57

  Comment (14)

  Słowo pentagram pochodzi z języka greckiego, gdzie "pente" znaczy 5, a "gamma" literę, tak wiec pentagram odnosi się do pięcioramiennej gwiazdy lub dowolnej innej figury składającej się z pięciu linii (artykuł ten mówi o tradycyjnym pentagramie - pięciokąta foremnego narysowanego w okręgu), a sami Grecy zapisywali pentagram jako 5A.

  Najstarszy pentagram został odnaleziony w starożytnym mieście Ur - centrum cywilizacji Mezopotamii i datowany jest (według naukowców) na rok 3500 p.n.e. Prawdopodobnie używany był jako pieczęć królewska. Znak ten występuje m.in. w religiach pogańskich starożytności, u Izraelitów, chrześcijan i wielu innych. Obecnie znak ten jest jednym z najczęściej używanych symboli w magii ochronnej, ceremonialnej, w czarostwie (wicca) etc.

  Poganie uważali, ze znak ten pochodzi od Bogini szeroko czczonej na terenach obejmujących obszar począwszy od Anglii aż po Egipt. Nazywali ją Kore. Za święty owoc Kory, uważano jabłko. Kiedy przetnie się je przez jego równik (dokładnie polowe), można zauważyć prawie perfekcyjny pentagram, w każdym ramieniu którego jest nasiono. Cyganie nazywają środek jabłka Gwiazda Wiedzy.

  Pentagram uznawany był za symbol prawdy. Interesowali się nim m.in. Pitagorejczycy. Uznali go za symbol doskonałości, gdyż odnaleźli w nim złote proporcje, a w czasach gdy musieli się ukrywać używali go jako znaku rozpoznawczego.

  Celtowie uważali, ze jest to znak Bogini Podziemi - Morgany. Idea pięciu wierzchołków przeniknęła z pewnością do jednej części celtyckich ziem: Irlandia miała 5 wielkich dróg, piec prowincji i piec rodzajów prawa. Populacja wróżek (faerie) liczyła piątkami, a postacie mitologiczne nosiły płaszcze z pięcioma falbanami.

  Zanim ta pięcioramienna gwiazda nabrała obecnego znaczenia miała ona również swe znaczenie w religii chrześcijańskiej. Chrześcijanie uznawali pentagram za symbol prawdy i religijnego mistycyzmu. Nazywali go Gwiazda Betlejemska i Gwiazda Trzech Króli. O zaufaniu do niego świadczą także postacie historyczne jak np. cesarz Konstantyn, który używał go jako pieczęci i amuletu mającego chronić go przed złymi duchami. Był także symbolem pięciu ran Chrystusa (2 na przegubach, 2 na kostkach i jedna z boku). Legendarny rycerz Sir Gawain (rycerz i bratanek króla Artura) nosił na swojej tarczy pentagram jako symbol pięciu cnot rycerskich: wielkoduszności, odwagi, czystości, rycerskości i pobożności. Król Salomon używał go jako znaku który pozwalał mu przywoływać i kontrolować duchy. Wszystko zmieniło się za sprawa Inkwizycji.

  Kościół uznał pentagram za symboliczne wyobrażenie głowy diabla Bafometa, którego rzekomo czcili templariusze. W Rennes le Chateu (we Francji) znajduje się chyba najsłynniejsza budowla związana z Zakonem. Zbudowana jest ona na planie ogromnego pentagramu uformowanego przez okoliczne wzgórza. Dopiero w XIXw. były ksiądz, Alphonse Louis Constans, lepiej znany jako Eliphas Levi wprowadził podział na pentagramy "dobre i złe." Za pozytywna wersje znaku uznał pentagram pionowy (odwrócony jednym wierzcholkiem do góry) a za negatywny odwrotna wersje (dwoma wierzchołkami do góry).

  Pentagram "zły", wykorzystał Anton Szandor LaVey (autor "Biblii Szatana") dla potrzeb rodzącego się wówczas kultu szatana. Użył pentagramu Bafometa, dlatego obecnie większość ludzi utożsamia pentagram z satanizmem i czarna magia.

  Zajmijmy się jednak czasami obecnymi i tym co symbolizuje pentagram. Od wieków Pentagram Biały (tak brzmi pełna nazwa pentagramu zwróconego jednym wierzchołkiem ku górze) posiadał jedno z najważniejszych znaczeń jakie mu przypisano: znak ochronny. Pięcioramienna gwiazda symbolizuje człowieka (cztery dolne ramiona to ręce i nogi, a górny to głowa) a koło zakreślone wokół niego to bariera ochronna. Znak ten bez bariery (koła) oznacza konflikt i rozpad wewnętrzny, ale i aktywność która prowadzi do zażegnania tego konfliktu. Uznawany jest także za odwieczny symbol magii. Piec wierzchołków ma bardzo bogata symbolikę: piec zmysłów, piec światów (fizyczny, eteryczny, astralny, mentalny i duchowy), piec żywiołów chińskich, cztery żywioły i duch górujący nad nimi (w przypadku odwróconego pentagramu to materia góruje nad duchem, co nie jest najlepszym połączeniem), rany Chrystusa i cnoty rycerskie (o czym mowa wcześniej). Jest także symbolem wielu Bogów i neopoganskiej religii Wicca. W jednej z jej tradycji - Gardnerianskiej, pojawia się także odwrócony pentagram jako oznaka "wyżej wtajemniczonych". Pentagram (a raczej pentakl - krążek z wyrysowanym magicznym znakiem, w tym przypadku pentagramem) występuje jako jedno z narzędzi Maga, I karty Wielkich Arkan Tarota, gdzie symbolizuje żywioł ziemi i materii. Jeśli z pentagramu buchał ogień uznawany był on za symbol Astralnego Światła - w przypadku odwróconego pentagramu (dwa wierzchołki ku górze).

  Teraz parę faktów z pogranicza nauki. Pewien polski radiesteta uważa, ze "pentagram uruchomiony mentalnie siła woli, odpycha wszystkich agresorów broniąc przed ich napaścią. Pozwala wyczuć osoby negatywne oraz te które mogą nam zaszkodzić. Broni integralności ciała fizycznego strzegąc przed szkodliwym oddziaływaniem środowiska zewnętrznego. Stwarza barierę energetyczna przed radiestezyjna emanacja zieleni ujemnej, co znacząco wpływa na wzmocnienie odporności. Odbija od nas negatywne myśli."

  Pentagram jest znakiem tajemniczym i podejrzewam, ze niewielu jest w stanie pojąć jego pełne znaczenie. Jest on nieodłączną częścią naszej kultury oraz wiedzy duchowej.

  Tak zwany "Mendes Pentagramu" lub emblemat "Szabasowy Kozioł" zostały wymyślone w 950 roku i fałszywie przypisany dziewiętnastowiecznemu okultyście Eliphasowi Leviemu.

  Ten symbol zwykle był mylony z ikoną Bafometa Templariuszy, która nie była jednak symbolem zła, ale harmonii, wykupienia i unii duchowej. Niemniej jednak znaczenia tych dwu symboli zostały pogmatwane tak, że często jest niemożliwe rozdzielenie ich w nowoczesnym świecie. Nazwa "Mendes kozła" wywodzi od kozła wiedźm (przedstawianego w popularnej sztuce), egipskiego boga Ammona oraz symbolu kozła z Mendes. Znak ten jest emblematem (według Leviego) urodzaju oraz seksualnej wolności. Levi przekształcił jednak ten symbol (Bóg został pokazany jako baran, nie kozioł), co doprowadziło do pewnych problemów.

  Uproszczona wersja symbolu została adaptowana jako emblemat Kościoła Szatana w 1966 Antona Szandora LaVeya. Hebrajskie listy tłumaczą pentagram jako symbol "Lewiatana" mitycznego morskiego potwora ze Starego Testamentu. Ten emblemat nazywany jest przez dzisiejszych satanistów Kozłem Judasza.

  Jak wierzono pentagram satanistyczny tworzą 4 żywioły i piąty element w przypadku pentagramu ochronnego miał być to duch bądź inna siła wyższa. W owym pentagramie piątym elementem staje się człowiek w niektórych wierzeniach demon . Tak też łącząc 4 elementy i siebie jako piąty, czy inaczej łącząc cztery elementy w sobie, można poniekąd osiągnąć swoisty piekielny ideał, otwierający portal do boskości.

  1

  2

  3

  4

  5

  6

  7

  8

  9

  10

  11

  12

  13

  14

  15

  16

  17

  18

  19

  20

  21

  22

  23

  24

  25

  26

  27

  28

  29

  30

  31

  32


  KONIEC

  Comment (14)
 • |