]

                                                                                                                       


 • 170 - Sennik A-I 26.04.2010 :: 16:17

  Comment (1)

  Sny od wieków intrygowały ludzi. Skąd się biorą i jakie mają znaczenie? To pytanie powtarzało i powtarza sobie wielu ludzi na całym świecie. Nauka początkiem XX wieku dała przynajmniej częściową odpowiedź na to pytanie, lecz wciąż nie znamy dokładnie ani źródła snów, ani ich znaczenia.

  Czym jest sennik?
  Jest to próba tłumaczenia najczęściej spotykanych marzeń sennych (snów). W każdym śnie są przedmioty lub symbole powtarzające się i właśnie ten sennik próbuje nam wyjaśnić co oznaczają te symbole. Proszę jednak pamiętać że symbole senne są tylko wskazówką w próbie odkrycia znaczenia naszych snów. Każdy sen należy interpretować oddzielnie. Nie ma bowiem jednoznacznej recepty jak należy tłumaczyć poszczególne symbole senne, jednak zamieszczony tutaj sennik będzie pomocną lekturą, do przeczytania której gorąco zachęcamy.

  Czym jest sen?
  Sen we współczesnej psychologii określa się jako "odmienny stan świadomości". Oznacza utratę kontaktu z otaczającą rzeczywistością, ucieczkę od trosk, zmartwień i kłopotów, ale jest też czasem, w którym organizm może zająć się wyłącznie regeneracją ciała i duszy
  ***********
  A
  Aborcja
  Sen o aborcji może oznaczać bezsilność, niepokój przed pewnymi, ważnymi sprawami życiowymi. Może też być oznaką słabości i wewnętrznego poddania się. Co czujesz podczas tego snu? Czy jesteś kobietą czy mężczyzną? Jeśli kobietą, to czy w rzeczywistości jesteś w ciąży?

  Adopcja
  Sen o adopcji może być odzwierciedleniem radykalnych zmian zachodzących w naszym życiu. Może również symbolizować "dorośnięcie" do pewnych spraw, które wcześniej wymagały odpowiedzialności i zaangażowania. Jakie są twoje odczucia podczas tego snu? Czy w rzeczywistości masz dzieci? Jeśli nie, to czy bardzo chcesz je mieć?

  Adwokat
  Sen, w którym widzimy adwokata może symbolizować istotne, niewyjaśnione sprawy, które budziły, bądź nadal w nas budzą niepokój. Rozmowa z adwokatem może oznaczać chęć, pragnienie zakończenia trapiących spraw. Co czujesz, kiedy widzisz adwokata, bądź kiedy z nim rozmawiasz?

  Album
  Przeglądanie albumu rodzinnego we śnie, może oznaczać wewnętrzną chęć kontaktu z najbliższymi. Jeżeli w albumie znajdują się zdjęcia z wakacji, bądź z innych podróży, to może odzwierciedlać Twoją tęsknotę za tamtymi czasami, ludźmi, miejscami. Może również symbolizować pragnienie oderwania się od rzeczywistości.

  Alergia
  Alergia we śnie może oznaczać niemożność akceptacji czegoś lub kogoś. Na co, lub, kogo masz alergię? Jak się ona objawia? W czym Ci utrudnia?

  Ambona
  Ambona to miejsce, z którego wygłaszane są pouczenia dotyczące etyki i moralności. Może się kojarzyć z autorytetem moralnym, albo z pustym moralizatorstwem, obłudą. Może też sygnalizować poczucie winy, przekonanie, że postępujemy źle (pouczenia nader często kierowane są do tych, którzy już zawinili).

  Amputacja
  Amputacja we śnie może symbolizować utratę czegoś, co jest dla nas ważne. Jaka to część ciała i komu jest amputowana? Co ona symbolizuje? Jak się czujesz po utracie?

  Archeolog
  Może oznaczać odkrywanie, lub mrówczą pracę w zależności od akcji snu. Symbolizuje poszukiwanie prawdy, przywracanie wspomnień. Czy pracujesz mozolnie, czy odkrycia przychodzą łatwo? Co i gdzie odkrywasz? Co odczuwasz w trakcie pracy?

  Areszt
  Areszt we śnie odzwierciedla ograniczenie swobody, zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne (przez nasze własne lęki i zahamowania). Kto przebywa w areszcie? Czy ktoś jest sprawcą tego uwięzienia?

  Atak
  Być atakowanym i nie dawać się - wewnętrzna siła, moc. Brak sił do obrony - podatność na wpływy innych, zranienia, rozkazy. Może oznaczać uczucie bezsilności w danej sytuacji, niemożność zrealizowania się. Napastnicy mogą przedstawiać wewnętrzne walki z naszymi ograniczeniami, nałogami. Mogą symbolizować naciski społeczne.

  Autobus
  Może oznaczać okazję, szansę, możliwości. Jedziesz jako pasażer czy kierowca? Może przejeżdża on obok Ciebie? Dokąd zmierza? Wiezie ludzi czy jest pusty? Czy jest duży, nowy, zadbany? Jeśli go prowadzisz wypełnionego pasażerami - naczelne stanowisko, odpowiedzialność lub pomaganie innym. Jaki masz stosunek do jazdy? Jak siedzisz? Skierowany tyłem czy przodem do kierunku jazdy? Tyłem - może oznaczać Twoje gorsze położenie, dyskomfort.

  B
  Bagaż
  Zwróć uwagę na jego ciężar i wielkość. Jakie jest jego obciążenie? Gdzie z nim podążasz? Czyj to jest bagaż? Jaka jest jego zawartość? Może symbolizować ciężary życiowe, działania, które są konieczne, ale wymagają wysiłku. W kontekście podróży będącej pewną zmianą, może symbolizować nawyki, przyzwyczajenia, postawy, sposób myślenia, do których przyzwyczailiśmy się w przeszłości, a które teraz mogą być dla nas ciężarem. Utrata bagażu we śnie może sygnalizować lęk, że na skutek zmian utracimy to, co udało nam się w życiu zgromadzić.

  Bal
  Sen o balu może oznaczać naszą wewnętrzną potrzebę pokazywania się wśród ludzi. Zwróć uwagę na swój ubiór, swoje zachowanie i emocje. Jesteś z kimś na balu czy jesteś sam?

  Balkon
  Na którym piętrze się znajduje, na jakiej jest wysokości? Jaki jest z niego widok? Może oznaczać tą część nas, którą eksponujemy, pokazujemy innym ludziom. Nasza persona, "ja" na pokaz.

  Bank
  Bank we śnie często oznacza Nasze obawy przed stratą pieniędzy. Zwróć uwagę co dokładnie robisz w banku i jak on wygląda?

  Bar
  Jeżeli jesteś w barze i się dobrze bawisz to znak że potrzebujesz wrzucić na "luz" i pragniesz odpocząć od codziennych spraw. Być może twoje wewnętrzne "ja" chciałoby poznać nowych ludzi. Zwróć uwagę z kim jesteś i jak się czujesz w tym towarzystwie.

  Basen
  Ponieważ woda symbolizuje emocje, a basen jest bezpiecznym, wydzielonym akwenem wodnym, może on symbolizować emocje znajdujące się pod kontrolą, w pozytywnym lub negatywnym sensie, lub próbę wydzielenia pewnego obszaru swojego życia emocjonalnego, odizolowania go od reszty, być może dla ochrony. Może też symbolizować miejsce relaksu i odprężenia.

  Bazar
  Bazar może symbolizować zamieszanie w twoim życiu, szybkie jego tempo, bądź brak kontroli nad nim. Może również oznaczać chęć kontaktu z innymi ludźmi. Jak się zachowujesz w tym miejscu, jakie masz odczucia?

  Biel
  Kolor ten symbolizuje czystość, pełnię. Składa się on ze wszystkich barw, dlatego jest kompletny.

  Biurko
  Dla osób obeznanych z pracą biurową może być symbolem etatu, stałego miejsca w strukturze danej organizacji.

  Brązowy
  Kolor urodzaju. Organiczny, praktyczny, ziemski. Określa rzeczy, które nie są ładne same w sobie, lecz, z których może wyrastać piękno.

  Broń
  Symbol agresji, gniewu. Może także oznaczać możliwości obrony lub zdobycia, osiągnięcia celu. Jaka jest ta broń, czy ma dużą siłę rażenia? W jakim celu jest wykorzystywana? Kto ją posiada?

  Brzydota
  Jeśli we śnie spotykamy znajomego, który jest brzydszy niż w rzeczywistości, może to sugerować, że podświadomie żywimy wobec niego negatywne uczucia, nie lubimy go lub nie ufamy mu.

  Budowla
  Jak ona wygląda? Czy jest ukończona, wysoka, mała, zajmująca duży obszar? Jakie jest jej przeznaczenie? Może oznaczać przedsięwzięcie. W jakim jest stadium zaawansowania? Jeśli nie jest kompletna, których części brakuje? Brak fundamentów może oznaczać, że nasze przedsięwzięcie nie jest zbudowane na mocnych podstawach albo, że jest niepraktyczne (brak kontaktu z ziemią).

  Budynek
  Sfera zewnętrzna świata fizycznego, z którą mamy określonego rodzaju powiązania, kontakty, interesy, stosunki, sprawy. Są to i pojedyncze obiekty jak i kompleksy zabudowań. Wtedy określają one kompleksowość tych powiązań. Budynki stojące na podwórzach mogą symbolizować (podobnie jak domy i obiekty budowlane) czyjeś podwórko, miejsce, obejście. Symbolika budynków wskazuje więzi osobiste ze światem zewnętrznym - ludźmi, załatwianymi sprawami, robionymi interesami. Budynki nieotynkowane - przedsięwzięcie nieukończone. Zobacz także - dom, obiekt budowlany.

  Burza
  Gwałtowne emocje, wstrząs emocjonalny, "zawirowania" życiowe.

  Buty
  Mogą oznaczać życiowe podstawy. Brązowe - praktycyzm, przyziemność, materialistyczny stosunek do życia. Zwróć uwagę na ich wygląd jak i wygodę poruszania się w nich.

  C

  Chleb

  Byt materialny, egzystencja. Pokarm dla umysłu / świadomości.  Chmury

  Patrzenie we śnie w chmury może odzwierciedlać Naszą bujną wyobraźnię.
  Może również oznaczać pragnienie "odpłynięcia" w inną rzeczywistość.
  Ciemne chmury mogą oznaczać przygnębiający okres w Naszym życiu. Jak
  się czujesz kiedy na nie patrzysz?


  Choinka

  Świąteczna choinka może oznaczać harmonie, bezpieczeństwo, wewnętrzny
  spokój i spełnienie. Zwróć uwagę jak wygląda.  Ciąża

  Może oznaczać zaawansowany rozwój nowych możliwości lub samo ich
  nadejście. Pojawienie się nowej idei, nowego przedsięwzięcia. Kto jest
  w ciąży? W jakim stadium zaawansowania ona jest?  Cyrk

  Cyrk to miejsce, które może symbolizować pragnienie ucieczki przed
  codziennymi sprawami. Może rónież oznaczać chęć powrotu do spokojnego,
  bestroskiego życia. Jak się czujesz będąc w tym miejscu?  Czarny

  Oznacza nieznajomość, tajemniczość, ukrywanie. Jest przeciwieństwem bieli.  Czekolada

  Czekolda może odzwierciedlać wewnętrzne pragnienie rozkoszy.


  Czerwony

  Kolor ten symbolizuje - wzmacnianie, ogrzewanie, powiększanie,
  rozszerzanie, rozprowadzanie, pobudzanie, oraz gniew, gwałtowność,
  niebezpieczeństwo, gorąco. Jest najbardziej fizycznym lub czynnym
  kolorem.  Człowiek

  Ludzie są skomplikowanymi istotami, więc zwróć uwagę na każdy szczegół.
  Czy jest wysoki, gruby, jak jest ubrany, co robi, jaki ma stosunek do
  otoczenia? Osoba nadzwyczaj wysoka może oznaczać kogoś wywyższającego
  siebie. Człowiek nadmiernie otyły może być kimś powolnym, lecz również
  może oznaczać kogoś rzucającego się w oczy.  Czołg

  Może oznaczać lęk, strach, brak poczucia bezpieczeństwa. Jak się zachowujesz, kiedy go widzisz?

  D

  Deszcz
  Wypuszczanie, rozładowanie napięcia. Może też oznaczać przełom, nadejście nowego okresu, twórczą urodzajność. Jaki on jest - ulewny powodując brak widoczności, ciepły, kropi delikatnie, oczyszczający? Jakie są Twoje odczucia - przeszkadza Ci on, cieszysz się, że pada? Zobacz - woda.

  Dom
  Symbol życia wewnętrznego, duchowego, osobistego oraz funkcjonowania w stanie alfa. Czyj to jest dom? Wygląd domu określa gospodarza, jest wizytówką stanu wewnętrznego rozwoju.

  Dowód osobisty
  Symbol naszego miejsca w społeczności. Utrata dowodu może sygnalizować kryzys tożsamości, brak poczucia przynależności, obawę o swój wizerunek.

  Drabina
  Wiele znaczeń. Wspinasz się na nią czy schodzisz? Kroczysz bez przeszkód? Obawiasz się wchodzenia wyżej? Jakie emocje odczuwasz? Ku czemu się pniesz? W którym punkcie się znajdujesz - szczyt, środek, dół? Jak wiele jeszcze szczebli, drogi Ci zostało? Jakie poziomy są dla Ciebie dostępne, gdzie możesz się wspiąć? Może oznaczać pokonywanie lęków, obaw. Może ukazywać Twoje aktualne położenie w drodze do celu, lub kierunek, w jakim zmierzasz. Ukazuje osiąganie poszczególnych etapów w życiu. Metalowa bardziej oddaje duchowe cele i prawdy. Drewniana ukazuje ziemskie sprawy.

  Droga
  Ścieżka życia. Jaka ona jest - prosta czy z wieloma zakrętami, wzniesieniami? Czy jest równa? Czy musisz pokonywać jakieś dziury, omijać przeszkody? Dokąd nią zmierzasz? Czy cel jest w zasięgu wzroku? Z jakiej nawierzchni jest ta droga?

  Drzewo
  Może oznaczać symbol siebie samego jako człowieka. Drzewo dorodne może kojarzyć się z duchowym odrodzeniem, wzrostem i rozwojem. W chorobie ukazane takie drzewo - powrót do sił, wyjście z choroby.

  Drzwi
  Podobnie jak most - przechodzenie do nowego. Jakie one są - duże, nowe, zabytkowe, zamknięte, szerokie? Drzwi do naszego domu to punkt styczny pomiędzy nami a światem, wejście do naszej sfery prywatnej, naszego królestwa, miejsca, gdzie ustanawiamy własne zasady. To, co się z nimi dzieje, może coś nam powiedzieć o naszych stosunkach ze światem, o tym czy jesteśmy otwarci, czy też "zamykamy się w sobie", lub zazdrośnie strzeżemy tego, co nasze. Czy zamykamy drzwi przed innymi ludźmi? A może nie chcemy kogoś przez nie wypuścić?

  Dziecko
  Może symbolizować wygląd naszych zamierzeń, projektów, cele oraz idee. Może także przedstawiać nasze ego, nasze wnętrze. Zauważ czyje to dziecko. Jak się zachowuje, co robi, jak jest nastawione do otoczenia? Jaki masz stosunek do niego? Porzucanie dziecka - brak przygotowania do macierzyństwa, obawy przed nim. Może również oznaczać zaniechanie dążenia do celu. Zaniedbane dziecko - zaniedbanie stosunku ze swoim partnerem lub stosunku do samego siebie. Zranione dziecko (dziecko jako cel) - być może jesteś w niebezpieczeństwie.

  E
  Egzamin
  Ostateczna odpowiedź na konkretne zaangażowanie się w jakieś przedsięwzięcie (nie tylko na planie fizycznym). Jak Ci idzie - zdajesz go, masz trudności, jest bardzo łatwy, nie dochodzi do niego tylko się przygotowujesz? Z jakiego przedmiotu jest egzamin? Jaki jest jego temat? Przyjście na egzamin bez przygotowania - obawa, że nie poradzimy sobie z jakimś zadaniem życiowym. Jeśli ten sen często się powtarza, może sugerować niskie poczucie własnej wartości, niewiarę w siebie, lub stawianie sobie zbyt wielkich wymagań.

  Egzekucja
  Złe plotki

  Ewangelia
  - czytać ją - otrzymasz dobrą radę

  F
  Fabryka
  - widzieć - dobry interes, posiadać - odrzucona miłość

  Fajka
  - palić - rozważne działanie przyniesie ci szczęście

  Fałszowane pieniądze
  - otrzymać - zostaniesz oszukany

  Figi
  - widzieć lub jeść - radość i zysk, otrzymać - szczęście w miłości

  Fiołki
  - zrywać - znajdziesz szczęście w miłości, dostać - niedługo staniesz u ołtarza

  Fotograf
  Spekulują na próżność twoją

  Fotografia
  Spotkanie

  Fotograficzny aparat
  Jesteś zarozumiały

  Fotografować
  - siebie samego - nie łudź się, swych krewnych - pomyślna przyszłość, kogoś - jesteś bardzo dokładny

  Futro
  Osiągniesz wielką posiadłość, kupić - choroba

  G
  Gazeta
  Źródło informacji. Jeśli jest stara - nieaktualne dane, dawne wieści, przebrzmiałe echo jakiś spraw. Sprawdź, jaki to rodzaj czasopisma, jakie wieści niesie - magazyn sportowy, rozrywkowy, komiks, brukowiec, lokalna gazeta.

  Głos
  Jeśli we śnie mamy jakieś kłopoty z mówieniem, może to oznaczać, że znaleźliśmy się w sytuacji, kiedy nie możemy otwarcie wyrażać siebie - swoich opinii, uczuć, przemyśleń etc.

  Gmach
  Określa rzeczy związane z wysoce skoncentrowaną działalnością umysłu. Gmach umysłu. Wszystko to, na czym wytrwale koncentrujesz się w życiu, co świadomie i nieświadomie utrwalasz w swym umyśle może stać się Twoim gmachem. Obiekty postrzegane jako gmachy są mocne, solidne, trwałe, niekiedy także okazałe, imponujące. Mogą to być duże miejskie kamienice (nie pomylić z domem gdzie się mieszka), zamki, pałace, a nawet monstrualnie rozbudowane wieżowce mieszkalne.

  Góra / szczyt
  Wchodzenie - osiąganie celu. Jeśli trudny jest dostęp - cel ciężko osiągalny. Wysoka góra - wysoki, wzniosły lub szlachetny cel.

  Grzejnik / piecyk
  Jeśli jest włączony stwarza miłą, ciepłą, sprzyjającą atmosferę.

  Gwiazda pięcioramienna
  Pięć zmysłów. Pięć to liczba ludzkiej świadomości. Alchemik używa jej jako ognia, powietrza, ziemi i wody rządzonej przez umysł (górny punkt). Symbolizuje pokonanie ziemskiego wpływu lub wiedzę na temat istoty spraw materialnych.

  H
  Hamulec
  Instrument kontroli. Brak hamulców w jakimś pojeździe - uczucie braku kontroli nad własnym życiem.

  Helikopter
  Odnosi się do wszechstronnych i szybko zmieniających się okoliczności. Może oznaczać sposób wyjścia z kłopotliwej sytuacji, jakieś zbawcze narzędzie.

  I
  Ideał
  - swój widzieć - otrzymasz stanowisko honorowe

  Igła
  - znaleźć - popadniesz w spór, otrzymać - rozstanie z przyjacielem

  Instrumenty muzyczne
  Nieszczęśliwe wypadki

  Interes
  Pracowitość przyniesie ci korzyści

  Intryga
  Chcą cię usunąć na bok

  Inwalida
  - widzieć - grozi ci wypadek, być nim - osiądziesz na swoim

  Iść
  - szybkim krokiem - przeszkoda, po trawniku - przyjaciel zdradzi cię, po błocie - skąpstwo sprawi ci dużo trosk, o kuli - zmiana stanowiska, wstecz - zły stan interesów
  Sennik J-O
  Sennik P-Z

  Comment (1)
 • |