]

                                                                                                                       


 • 171 - Sennik J-O 27.04.2010 :: 19:30

  Comment (2)

  J
  Jabłko
  Jesz, oglądasz, zrywasz? Jeśli wisi zbyt wysoko - nie możność zaspokojenia potrzeby. Do kogo należy jabłko, drzewo, a może sad lub ogródek?


  Jeniec
  Ktoś pozbawiony swobody. Uzależnienie jednej osoby od drugiej. Brak własnej woli, decyzji, sytuacji życiowej. Trzymanie kogoś w niepewności, napięciu.

  K
  Kaktus
  Zastój, przyjęcie obronnej postawy, zamknięcie się w sobie, obawa przed otoczeniem.

  Kamień
  Symbol podświadomości. Może oznaczać także przeszkody, trudności. Gdzie on leży, jakiej jest wielkości? Czyste, białe kamienie symbolizować mogą oczyszczoną, przygotowaną podświadomość. Czy potykasz się o ten kamień, przenosisz go, utrudnia Ci dostęp do czegoś?

  Karty
  Gra, rozrywka. Grasz w otwarte karty? Czy uczestniczysz w grze, czy tylko się przyglądasz? W co grasz, na jakim terenie, z kim? Jak Ci idzie? Grasz na pieniądze lub, aby wygrać jakieś fanty? W jakim celu grasz? Jakie masz karty? Atuty - duże szanse w rozegraniu jakiejś sprawy.

  Kierowca
  Kierujący, obsługujący, stwarzający okazję, dający możliwości, prowadzący sprawy lub innych. Zauważ, jaki pojazd prowadzisz, dokąd zmierzasz, jak leci ta podróż, czy kogoś lub coś przewozisz.

  Kierunek
  Kierunek, w którym podążamy lub spoglądamy ma wiele znaczeń w zależności od kontekstu snu. Najważniejsze (główne) symbole: północ - trudne / przygnębiające miejsce, zastój. Południe - łatwe, przyjemne, ocieplenie, poprawa. Wschód - opóźnianie, lecz również może oznaczać przeciwność tego czyli nowe możliwości, nowy czas, rozkwit i wzrost. Zachód - naprzód, postęp, lecz również koniec sprzyjających warunków (zmierzch). Góra - wzrost, może trochę trudności. Dół - schodzenie, pogarszanie, lecz zazwyczaj zejścia są łatwe. Postęp i wzrost może oznaczać poruszanie się ze wschodu na zachód lub od lewa do prawa (jak wskazówki na zegarze).

  Klucze
  Symbolizują sposób, możliwości pokonania barier, ograniczeń, czyli możliwość osiągnięcia celu. Masz je w ręku czy nie możesz ich dosięgnąć? Od czego są te klucze? Czyje? Co z nimi robisz?

  Kolumna
  Symbolizuje siłę / moc, wsparcie. Dwie kolumny obok siebie tworzą wejście w "specjalną" przyszłość.

  Kościół
  Najczęściej oznacza nasze boskie źródło mocy. Czyli ukazuje naszą duszę, nasze ogromne możliwości. Jesteś w środku czy na zewnątrz? Co tam robisz, kogo spotykasz? Co czujesz?

  Kot
  Może oznaczać niezależność lub Ciebie jako umysł / świadomość. Twoje odczucia + jego wygląd: Nieufność + czarny = brak zaufania z powodu czarnych, nieczystych spraw. Nieufność + biały = nieufność bez powodu. Nieufność + wkradający się do domu + cudzy = wkradanie się cudzej nieufności do własnej świadomości. Indywidualizm + podchodzący = śmiałość we własnym działaniu. Głaszczesz go, oswajasz? Chadzasz jego drogami albo on Twoimi? Czy jesteś obiektem jego obserwacji? Czyj on jest? Czy chce być głaskany, czy ucieka przed tobą?

  Krew
  Siły życiowe. Krew na rękach - poczucie winy. Wokół mnóstwo krwi - uczucie wewnętrznego, emocjonalnego bólu.

  Krzyż
  Zejście ducha, wyższej jaźni do świata umysłu świadomego. Duch wciela się w materie. Pionowa linia symbolizuje ducha, a pozioma ograniczoną świadomość w świecie fizycznej materii.

  Książka
  Posiadasz ją? Czytasz lub tylko przeglądasz? Poszukujesz? Przyjmujesz? Otwiera się przed Tobą? Przyciąga Twoją uwagę? Sięgasz po nią? Może oznaczać napływ nowych możliwości, znalezienie sposobu lub zwrócenie uwagi na naukę, poszukiwanie wiedzy. Kupowanie książki - chęć poznawania, pragnienie zgłębiania czegoś.

  Księżyc
  Ukazuje (odbija) światło wyższej jaźni, duchowe prawdy. Symbolizuje cechy kobiece, podświadomy umysł, siłę miłości, uczucia, emocje, bierna siła.

  Kwadrat
  Przedstawia ziemski albo świadomy aspekt istnienia. Cztery wiatry, kąty nieba, pory roku, strony świata. Kwadratura koła. Poprzez zaokrąglenie kwadratu przechodzimy do boskości. Kwadrat może pozornie symbolizować nudę, pesymizm, stratę czasu połączoną z usiłowaniem, tak jak niektórzy ludzie widzą ziemskie życie.

  L
  Lampa
  Sytuacja pozwalająca na widzenie prawdy, istoty rzeczy lub też nie, w zależności od panujących warunków we śnie. Dzięki światłu dostrzegasz rzeczy. Jakie mocne jest to światło? Skąd dochodzi? Co możesz dostrzec dzięki niemu? Komu przyświeca?

  Las
  Nieświadomość, zagmatwanie, niejasność sytuacji, brak właściwego rozeznania, pozostawanie w tyle, trwanie w niewiedzy. Co robisz w tym lesie? Jak się czujesz? Jaki on jest - rzadki, gęsty, ponury, tętniący życiem?

  Latać
  Symbol naszej potęgi, siły, wewnętrznej mocy, jak również może oznaczać brak poprawnej oceny/spojrzenia na rzeczywistość. Latasz jakimś pojazdem czy sam, jak anioł? Dokąd lecisz, z kim, jak się czujesz? Czy jest to swobodny lot czy występują w nim jakieś trudności? Możesz się wznieść gdziekolwiek zapragniesz czy są jakieś ograniczenia? Latanie może także oznaczać eskapizm, uciekanie od odpowiedzialności; znak, że "nie stoimy mocno na ziemi". Z drugiej strony może też symbolizować uwolnienie się od materializmu, spojrzenie na życie z szerszej perspektywy. Również marzycielstwo ("bujać w obłokach"), wyobraźnia, twórczość.

  Lekarz
  Uzdrawianie. Wychodzenie z problemów. Jakiej specjalności lekarz? Chirurg - pomoc w rozwiązywaniu różnych życiowych zwichnięć.

  Lekcja
  Sytuacja, która czegoś uczy lub wymaga wykazania się określonymi umiejętnościami. Liczenie na ściągę - liczenie na pomoc, gotowe rozwiązanie. Sala lekcyjna - świadomość nauki. Pozostawanie samemu w klasie - świadomość, że trzeba liczyć tylko na siebie. Matematyka - lekcja rozwiązywania zadań, problemów. Język polski - własna mowa, język własnych spraw, poglądów i zagadnień, podejść do tematów. Język obcy - inna mowa, odmienne zainteresowania, zajęcia, sprawy, poglądy, sposoby ujmowania danych kwestii. Geografia - znajomość świata, podróże, wyjazdy, poznawanie jakiegoś terenu, orientacja w terenie, na obszarze jakiś zagadnień. Nauka ruchu drogowego (prawo jazdy) - poruszanie się i postępowanie w danych okolicznościach. Historia - nawiązywanie do jakiś dziejów, genezy, źródeł, generalnie do przeszłości. Chemia - kwestie związków, reakcji, procesów analizowania, syntezy. Lekcja muzyki - rozwijanie zdolności słuchania, wsłuchiwania się, odbioru. Fizyka - zgłębianie praw, mechanizmów działających na fizycznej płaszczyźnie.

  Linie wysokiego napięcia
  Często pojawiają się w snach, w których swobodnie latamy. Gdy nie możemy ich przekroczyć, próbujemy je pochwycić lub obawiamy się ich - obawa przed swoim przeznaczeniem, walka o swoją siłę, moc. Mogą one oznaczać także nasze własne "źródło zasilania". To najważniejsze źródło, to, do którego zmierzamy, aby je odkryć.

  Lodówka
  Podobnie jak zamrażarka, lecz nie na tak długi okres, rzeczy nie tak mocno zatajone, ukryte, schowane na później.

  Łazienka
  Miejsce oczyszczania się, pozbywania problemów materialnych jak i duchowych. Pozbywanie się napięcia, zmywanie z siebie brudów. Gdy jest nieczysta, zabrudzona - trudności w eliminacji problemów, jakieś blokady. Ponieważ jest to miejsce, gdzie robimy rzeczy prywatne i nieco wstydliwe, może być symbolem takich właśnie elementów naszego życia (np. sen zamężnej kobiety, której śniło się, że umieściła w łazience łóżko dla swego kochanka - romans z nim był właśnie takim wstydliwym sekretem w jej życiu).

  Łóżko
  Odpoczywasz czy przyjmujesz określoną pozycję. Czyje to łóżko i kto na nim leży? Jakie położenie przyjmujesz na nim? Jesteś bezwładny, bierny - może oznaczać takie podejście do spraw w rzeczywistości. Może potrzebujesz odpoczynku, chwili na odsapnięcie? Gdy śpisz - uśpiona świadomość, nie zdawanie sobie spraw z konkretnej sytuacji.

  M
  Małżeństwo
  Zgoda, współistnienie, współgranie z kimś. Zbliżenie, połączenie sił. Nawiązanie lepszych stosunków.

  Marynarka wojenna
  Personel zarządzający podświadomością. Siły bezpieczeństwa podświadomości, panowie morza uczuć i emocji.

  Miasto
  Skupisko życia. Duże - znaczące środowisko. Świat własny lub cudzy, inny. Zewnętrzne środowisko, życie. Zauważ czyje to miasto, jak się do niego odnosisz. Jakie - małe, brudne, zasmrodzone, zazielenione, słoneczne? Jakie dzielnice są - fabryki, bloki, domki?

  Most
  Symbol przejścia. Łączność z kimś, czymś. Dochodzenie do celu, przejście, ominięcie problemów. Dojście do nowego poziomu rozumienia / świadomości lub nowego punktu w życiu. Jaki ten most jest - duży, nowy, szeroki, wiszący czy na wspornikach? Czy jest nad wodą, przepaścią, drogą? Co łączy? Dokąd i jak zmierzasz?

  Motocykl
  Własna moc, potęga, siła i wolność. Stoi obok czy jedziesz na nim? Jaki on jest? Jak jedziesz - szybko (pędzisz) czy jest to raczej przejażdżka? Jakie są Twoje emocje?

  Mycie się
  Oczyszczanie z problemów jak również ze złych nawyków podświadomości, które umożliwiają bardziej świadome i radosne życie. Dla chorego - powrót do zdrowia. Kto i gdzie się myje? W ubraniu czy nago?

  Mysz
  Szkodnik, siły przeszkadzające w osiągnięciu celu. Gdzie one są, w jakim pomieszczeniu, co robią? Jaki masz do nich stosunek?

  N
  Nagość
  Prawda o nas ("naga prawda"). Jakie uczucia w nas budzi? Czy jesteśmy pewni siebie, czy też czujemy się trochę skrępowani? Pewność siebie sugeruje otwartość i wiarę we własne siły - nie wahamy się wystąpić "z otwartą przyłbicą". Z kolei skrępowanie może oznaczać, że boimy się, iż ktoś odkryje, jacy naprawdę jesteśmy. Może to dotyczyć konkretnej sytuacji, w której ta obawa może być usprawiedliwiona lub nie, albo szczególnie, jeśli ten sen często się powtarza - może odzwierciedlać niską samoocenę. Zauważ jak się czujesz będąc nago. Ukazuje nam jak obchodzimy się z własnym wizerunkiem, z prawdą o tym, jacy jesteśmy.

  Narodziny
  Początek czegoś. Może odrodzenie w swoim własnym życiu, narodzenie swojego wewnętrznego dziecka? Kto rodzi? Jak przebiega poród? Czy narodziny sprawiają radość? Czy wiążą się z trudnościami?

  Niebieski
  Kolor ten symbolizuje: hamowanie, zawężanie pola i kurczenie, uśmierzanie bólu, ochładzanie, uelastycznianie. Łączony jest z siłą woli lub samokontrolą. Morski odcień może oznaczać duchowe prawdy. Kolor chłodny do zimnego.

  Niedźwiedź
  Ukryta siła, moc lub ukryte obawy. Czy to śpiący niedźwiedź, boisz się go? Jest duży czy może młodziutki? Co robi - przechadza się, biegnie, goni, wspina się za miodem, atakuje, jest groźny czy chce się bawić?

  O
  Obcokrajowiec
  Może symbolizować postawy, które są dla nas obce i nowe. Może też reprezentować cechy zawarte w stereotypie danej narodowości lub grupy etnicznej.

  Obiekt budowlany
  Oscyluje wokół pojęcia obiekt zainteresowania. Stanowi zwykle wyraz bardziej lub mniej intensywnej aktywności człowieka na planie psychiczno-fizycznym, o zdecydowanym zabarwieniu emocjonalnym. Obiekty są związane zarówno ze sprawami dnia codziennego, jak i różnego rodzaju okazjonalnymi przedsięwzięciami. Emocjonalne przywiązanie do spraw pozostających w kręgu naszego zainteresowania sprawia, że nawet we śnie nie czujemy się od nich wolni, lecz na różne sposoby musimy interesować się nimi.

  Ocean
  Bezkres, Bóg, Twórca, Pierwotna Siła, źródło przeznaczenia. Dokąd zmierzasz płynąc po nim, gdzie Cię prowadzi? Płyniesz, obserwujesz, kąpiesz się? Bezpośrednio powiązany z akcją snu.

  Ogień
  Symbol namiętności i tworzenia, przejścia w nowe. Jaki on jest - duży płomień, rozświetlający, pali się mocno czy tylko tli się, ciepły czy groźny, niszczycielski? Gdzie się pali i co się pali? Może określać nasz wewnętrzny oczyszczacz, który spala uciążliwości szykując miejsce dla nowego. Lecz także ogień ten może nas od środka spalać.

  Okno
  Okno w naszym domu to kolejny punkt styczny między nami a światem (tak jak Drzwi), z tym, że okno ma większy związek z myślami, marzeniami i nadziejami, ponieważ przez nie zazwyczaj tylko obserwujemy. Wyrzucenie kogoś lub czegoś przez okno może sugerować, że chcemy tę osobę wyrzucić ze swoich myśli. Co widzisz za oknem?

  Owoc
  Jest wynikiem jakiegoś działania. Jakie to owoce? Czyje, gdzie? Co z nimi robisz? Czy ktoś je wyhodował, czy kupiłeś? Może oznaczać prawo karmy, czyli przyczynę i skutek.

  Sennik A-I
  Sennik P-Z

  Comment (2)
 • |