]

                                                                                                                       


 • 172 - Sennik P-Z 28.04.2010 :: 16:53

  Comment (6)

  P
  Paliwo
  Energia, źródło zasilania. Czasami takie lotne substancje mogą znaczać emocje i uczucia.

  Pałac
  Patrz - gmach.

  Panna młoda
  Obraz, określenie przyszłego małżeństwa. Może również oznaczać zawiązanie się nowych interesów, nowej pracy, nowego kierunku dążeń. Zbliżenie do kogoś, znaczne polepszenie stosunków, nowe stosunki.

  Pasażer
  Sterowanie przez innych Twoim życiem lub bycie pod czyjąś opieką, nadzorem. W jakim pojeździe się znajdujesz? Dokąd zmierzasz? Jak się czujesz? Kto prowadzi? Kto z Tobą podróżuje?

  Piaszczysty teren
  Niepewny grunt pod nogami, liche fundamenty.

  Pieczęć
  Potwierdzanie, zatwierdzanie.

  Pieniądze
  Wartość jakiejś rzeczy. Odliczane - szacowanie, ocenianie możliwości. Zapłata - jakieś korzyści, przysparzanie ich. Ile, jaka waluta, banknoty czy monety, kogo, gdzie leżą, do czego są użyte? Mogą być symbolem mocy, sprawowania kontroli nad swoim życiem (być może również nad życiem innych ludzi). Dzięki gotówce można wiele załatwić i jej posiadanie sugeruje, że potrafimy sobie poradzić w świecie materialnym. Zgubienie pieniędzy kojarzy się z utratą mocy, poczuciem bezsilności, bezradności, sygnalizuje obawę, że utracimy wpływ na świat zewnętrzny.

  Pierścień
  Symbol związku, więzi, obietnicy. Jeśli jest tracony - kontakt z daną osobą ulega pogorszeniu, rozczarowanie w stosunkach, rozdzielenie. Czyj on jest? Dostajesz go, przekazujesz czy znajdujesz?

  Pies
  Jak jest nastawiony do Ciebie? Towarzyszy Ci? Wzbrania dostępu? Daje się ugłaskać? Obszczekuje Cię? Atakuje Cię? Czy podchodzisz do niego? Jak go traktujesz? Przywołujesz go? Może oznaczać zarówno przyjaciela, pomoc kogoś bliskiego jak również Twojego wroga. Pies najpierw łasi się do Ciebie, a później gryzie - może oznaczać zdradę przyjaciela lub zmiany we własnym ego. Pies może także symbolizować czyjeś ego, osobowość, wnętrze. Zauważ czyj to pies. Może pies kojarzy Ci się z wiernością lub płaszczeniem się? Pies układający się u stóp - czyjaś wierność, lojalność, obecność stróża i obrońcy a nawet czyjeś ego (może Twoje własne) poddające się z ufnością Twoim działaniom.

  Piwnica
  Podświadomość. Odzwierciedlenie ukrytych rzeczy, nawyków. Zobacz czyja, co się w niej znajduje? Co tam robisz?

  Płot
  Przeszkoda. Walący się - upadające, znikające przeszkody. Jaki - duży, zagradzający drogę, kolorowy, ozdobny? Czy idziesz wzdłuż niego? Trzymasz się go? Przeskakujesz? Wyrasta przed Tobą? Zabezpiecza Cię? Czy sam go stawiasz? Czy to Twój płot, chroni Twój ogródek?

  Pociąg
  Możliwości, raczej duże. Dalekosiężne dążenia. Osiąganie nowego przeznaczenia w życiu, nowego kierunku. Ile ma wagonów? Jaki - osobowy, towarowy? Jakie wagony - stare, nowe, czyste lub obdrapane? Jaka lokomotywa - stara, nowoczesna? Może on także oznaczać działania rutynowe, poddane dyscyplinie narzuconej z zewnątrz (nie mamy żadnego wpływu na to, kiedy pociąg odjedzie i gdzie się zatrzyma). Spóźnienie się na pociąg - wewnętrzny sprzeciw przeciwko tej rutynie albo obawa, że jej nie sprostamy. Przebywanie w pociągu jadącym w niewłaściwym kierunku - poczucie, że znaleźliśmy się w sytuacji, w której musimy wykonywać jakieś zadania, na które zupełnie nie mamy ochoty, aby osiągnąć cel, na którym nam nie zależy, rozmijanie się z celem.

  Pogoda
  Określa warunki działania. Słoneczna, bezwietrzna czy pochmurna, burzowa? Czy wiatr wieje Ci w oczy? Wypogadza się po burzy? Dzień się budzi? Gęsta mgła? Leje deszcz czy kropi? Nadchodzi odwilż - pojawiające się możliwości. Chmury zbierają się nad głową - nadchodzące problemy.

  Pogrzeb
  Podobnie jak symbol trumny oraz śmierci - może oznaczać nadejście nowego, koniec jakiegoś etapu, przejście z jednego etapu do drugiego, następnego.

  Pokój
  Zazwyczaj oznacza osobowość, świadomość, określa stan wewnętrzny człowieka. Czyj jest ten pokój? Wchodzisz do niego? Czekasz na kogoś / coś? Co tam robisz? Jak on jest umeblowany? Czy jest porządek? Czy jest dobrze oświetlony? Czy są tam jakieś szczególne rzeczy? Jak on się łączy z innymi pomieszczeniami, czy drzwi są zamknięte?

  Pole
  Czy jesteś w szczerym polu? Co na nim robisz? Jakie ono jest - gładkie, porośnięte trawą, wielkie, malutkie, zaorane?

  Pomarańczowy
  Kolor ten symbolizuje: odblokowywanie, oczyszczanie, wydalanie, roztapianie, usuwanie nieczystości, rozdzielanie, wybuchanie, niszczenie. Związek czerwonego z żółtym. Czynny i twórczy, szał działalności. Kwaśny i słodki jak smak owocu pomarańczy. Kolor ciepły do gorącego.

  Portfel / portmonetka
  Patrz - dowód osobisty i pieniądze, które w nim nosimy.

  Pościg
  Obawa ataku w Twoim życiu. Może ukazywać unikanie czegoś - odpowiedzialności, wyrażania uczuć, emocji, świadomości. Kto jest ścigany, przez kogo? Co czujesz? Jakie są warunki panujące wkoło?

  Praca
  Zajęcie, rodzaj zaangażowania się w coś.

  Prezent
  Niespodzianka odsłaniająca nieznane rzeczy. A może wiedziałeś, co otrzymasz w prezencie? Symbol wsparcia i pomocy. Co to za prezent, z czym związany, do czego on służy i od kogo pochodzi?

  Przemeblowanie pokoju
  Wprowadzanie zmian i przeobrażeń. Kto ich dokonuje? Jeśli Ty we własnym pokoju - zmiany wg własnej wolnej woli. Ktoś inny w Twoim pokoju - zmiany, koncepcje są narzucone, wymuszone.

  Przeprowadzka
  Zafunkcjonowanie w nowej, innej rzeczywistości. Może także oznaczać poszerzenie świadomości w przypadku przeprowadzki na wyższe poziomy, piętra. Przeprowadzka do cudzego pokoju - zafunkcjonowanie w obrębie cudzej świadomości.

  Ptak
  Wolność, nadzieja. Ptak w klatce - skrępowanie, blokady. Martwy ptak - brak nadziei, koniec złudzeń. Jaki ptak? Jak lata, czy może siedzi?

  Purpurowy
  Kolor królewski. Związek czerwonego i błękitu. Najwyższa wibracja. Wskazuje na wiedzę duchową w świadomym ziemskim istnieniu. Chłód czy ciepło zależy od barwy.

  R
  Ranek / Świt
  Wczesny początek czegoś. Rychłe rozpoczęcie. Nowe możliwości / szanse. Jaki - letni, zimowy, pochmurny czy słoneczny? Może również oznaczać - wewnętrzne przebudzenie, otwarcie, nadejście nowego etapu życia.

  Rekin
  Wielki strach, obawa, która to może dotkliwie Cię poranić. Może też symbolizować Ciebie w Twoim otoczeniu, Twoje zachowanie - czyli agresja i dominacja.

  Ręka
  Nasze relacje z ludźmi; dawanie i branie, czyny, dokonania, wpływanie na otaczający nas świat. Związane ręce są częstym symbolem bezsilności, podobnie jak ręce słabe czy chore, a także utrata ręki.

  Rower
  Beztroska jazda - radość, wolność, satysfakcja. Jeśli komuś przyśni się przesiadka z samochodu na rower to może to być zwolnienie tempa, zmniejszenie możliwości. Jak on wygląda - nowy, zadbany, stary, górski, dziecięcy? Jak jedziesz? Masz dużo sił? Czy sprawia Ci radość? Rower może też stanowić symbol osobistego wysiłku i zaangażowania w jakąś sprawę. Poprzez rower uczysz się zręczności w danym temacie.

  Róża
  Miłość ze swoim pięknem oraz cierpienie, czyli kolce. Może symbolizować przemianę trudności w piękno lub ukazywać to piękno w jakiś trudnościach.

  Różowy
  Oznacza radość, zabawę i miłość. Ciepły kolor.

  S
  Sala gimnastyczna
  Obszar spraw związanych z doskonaleniem swej kondycji życiowej. Ćwiczenie swoich zdolności, predyspozycji. Co i z kim na niej robisz?

  Samochód
  Osobowość danego człowieka. Czyj samochód? Jaki - duży, stary, szybki, wygodny, jakiej mocy, jaki kolor? Elegancki - imponująca osobowość, ktoś znaczący. Sportowy - przygoda / wolność. Jedziesz, zatrzymujesz się, prowadzisz, naprawiasz? Podróżujesz sam czy z kimś? Mijasz inne samochody czy jesteś wymijany? Dokąd zmierzasz? Może też oznaczać środki do osiągnięcia celu.

  Samolot
  Duża, znacząca zmiana. Osiąganie nowych przeznaczeń takich jak: lepsza praca (kariera zawodowa), odpowiedzialność na stanowisku, wyższy stan społeczny a nawet małżeństwo. Lecz jest to oczywiście jedno z możliwych znaczeń. Może być również wznoszenie się swoim duchem, świadomością na coraz wyższe poziomy, uzyskiwanie wolności, porzucanie ograniczeń. Jaki to samolot, w jakim stanie, gdzie lecisz, jak mija lot, jesteś pasażerem czy pilotem? Katastrofa lotnicza - strata energii. Kłopoty w locie - niepewność w osiąganiu celu. Jeżeli nie jesteś pilotem tylko pasażerem to oznacza niesienie ku nowym celom na fali przeznaczenia.

  Schody
  Wstępowanie, zstępowanie, postępowanie, stopniowe dochodzenie lub schodzenie. W którą stronę zmierzasz? Jak się po nich poruszasz - szybko, wolno, męczysz się, przeskakujesz po dwa stopnie na raz? Dokąd te schody prowadzą, ile stopni mają?

  Seks
  Zbliżenie do jakiegoś człowieka, zadowalające stosunki lub bardzo dobry kontakt. Satysfakcjonujące relacje międzyludzkie. Jaki - utajniony, przynoszący radość, satysfakcję, grzeszny, nieudany? Kim jest Twój partner, czy dochodzi do zbliżenia? Przejmujesz inicjatywę czy jesteś bierny? Jesteś chętny do stosunku? Czy akceptujesz partnera?

  Sklep
  Spożywczy - zasoby, możliwości dotyczące zaspokajania potrzeb konsumpcyjnych. Dokonywanie zakupów - zaspokajanie swoich potrzeb. Drzwi do sklepu - dostęp do spełnienia. Jaki to sklep? Czy jest duży, czy jest sporo artykułów? Czy interesuje Cię jego zawartość? Dokonujesz zakupów czy oglądasz?

  Słońce
  To może być znak źródła, z którego wszystkie rzeczy wypływają. W licznych kulturach na świecie Słońce było symbolem dla Boga, Wielkiego Ducha, Chrystusa i dla wewnętrznego bóstwa. To jest również znak mocy, siły i jasności, jak również twego własnego wewnętrznego światła. Słońce było uważane za męski aspekt ducha, ponieważ wysyła energię, podczas gdy księżyc jest uważany za aspekt żeński, ponieważ odbija tę energię. Jeśli pojawia ci się słońce jako znak, może nadszedł czas, abyś zaczął wysyłać energię dalej i po prostu podążał za nią. Takie znaki mówią o sukcesie.

  Spadanie
  Utrata kontroli nad życiem, niepewność. Kto spada, gdzie, skąd, dlaczego? Jakie są odczucia? Jak się sen kończy?

  Srebrny
  Kolor duchowych prawd. Intuicja od ducha, boskiej części istoty. Jak księżyc odbijający do podświadomości światło wyższej jaźni. Chłodny kolor.

  Szkoła
  Potrzeba dalszego rozwijania się, pozyskania wiedzy. Ukończenie szkoły - uzyskanie jakiejś zdolności, przejście do kolejnego etapu w życiu.

  Szuflada
  Gromadzenie doświadczeń. Magazynowanie Twoich talentów, zręczności i wiedzy. Jakie one są - duże, wypełnione? Jest ich wiele? Są pokryte kurzem? Przeglądasz je, odkrywasz na nowo? Szukasz w nich czegoś?

  T
  Tama
  Blokada (materialna, duchowa, brak wiary) na rzece życia. Jak duża? Omijasz ją, rozbijasz? Kto ją postawił, komu przeszkadza? Dopływasz do niej, przechadzasz się po niej?

  Telefon
  W zależności jaki - taki sposób komunikacji. Stary typ i funkcjonalny - stary, sprawny sposób porozumiewania się. Trudności podczas rozmowy wskazują trudności komunikacji z zamierzonym odbiorcą. Komórkowy może oznaczać łączność telepatyczną z bliską osobą lub przekaz z duchowego wymiaru.

  Trójkąt
  Całość złożona z trzech części. Jedność, trójca. Określa naszą prawdziwą istotę.

  Trumna
  Widzenie siebie w trumnie - wskazuje zmianę, rozdzielenie od innych, przejście określonego etapu w swoim życiu. Może także być symbolem słabości, braku żywotności, energii. Symbol śmierci. Kogo trumna? Gdzie się znajduje? Kto w niej leży?

  Tygrys
  Potężna siła. Nieukierunkowana moc napełniona przeciwieństwami.

  U
  Ubikacja
  Jeśli korzystasz z niej - uwalnianie się od wewnętrznych nieczystości, puszczanie napięć, uwalnianie się od czegoś uciążliwego. Jaka - czysta, brudna, mała, ciasna, oświetlona? Jeśli dobrze oświetlona - jasność, co do kwestii potrzeb.

  Ubranie
  Zewnętrzny wyraz stanu uczuć, emocji, nastawień, stosunku wobec sytuacji i otoczenia. Jasne, eleganckie - optymistyczny nastrój. Przebieranie się - przystosowywanie się do okoliczności.

  Ucieczka
  Udana - szczęśliwy obrót sytuacji, uniknięcie zagrożeń. Ucieczka może określać nasze zdolności unikania napastników, zagrożeń. Uciekasz, przez co raz to nowe drzwi, pomieszczenia itp. - unikanie odpowiedzialności, świadomego życia. Kto ucieka? Przed kim? Którędy? Jak się sen kończy? Jakie są uczucia, emocje? Patrz - pościg.

  Umarły
  Umarli często przychodzą do żywych, aby nas pocieszyć, poinformować, że wszystko jest w porządku, że nie mamy się obawiać śmierci. Czasami swoim stosunkiem do nas dają nam odczuć jak postępujemy w życiu.

  W
  Wąż
  Symbol siły życia, energii jak również podstępu, zakradania się, wślizgiwania. Łączony z energią - zwiastun okazji dla psychologicznego, duchowego wzrostu, zdobywania mądrości. Może także oznaczać - pokusę, mówienie rozdwojonym językiem.

  Wieloryb
  Może symbolizować wyższą jaźń. Wieloryb jest panem oceanu, uczuć i emocji. Jest wysoko rozwiniętym mieszkańcem głębin. Może przedstawiać rozwiniętą emocjonalnie istotę.

  Wieżowiec
  Określa nasze położenie i dążenia. Mogą one oznaczać zarówno sytuację materialną jak i stan ducha. Zobacz, na którym piętrze jesteś? Idziesz w dół czy w górę? Jakie są Twoje odczucia? Jak on wygląda? Co tam robisz?

  Wilk
  Może być symbolem nieokiełznanych, "niecywilizowanych" emocji, głównie gniewu i agresji. Ucieczka przed nim - obawa przed takimi emocjami, albo nie przyznawanie się do nich. Ponieważ agresja jest negatywną manifestacją asertywności, wilk może też oznaczać naszą wewnętrzną moc, umiejętność zdobywania tego, na czym nam zależy i bronienia się przed tym, czego nie chcemy. Przed swoją wewnętrzną mocą też można uciekać - wiele osób to robi.

  Winda
  Osiąganie różnych poziomów świadomości. Może ukazywać zmiany w naszej sytuacji materialnej, karierze zawodowej, stosunkach międzyludzkich. Wchodzenie do windy - nadejście zmian. Oczekiwanie na windę - oczekiwanie na szansę, zmianę. Zjeżdżanie na bardzo niskie poziomy może symbolizować naszą podświadomość. Wjeżdżanie wysoko - osiąganie łączności z duchowym światem, poszerzanie świadomości. Spadek, urwanie windy - brak kontroli nad własnym życiem.

  Woda
  Uniwersalny symbol uczuć, emocji oraz energii, sił witalnych i duchowych. Jak woda zachowuje się we śnie? Jak wygląda? Czy z nią coś robisz? Niespokojne, wzburzone wody - przygnębienie, dołek emocjonalny, niesprzyjająca sytuacja. Duże fale - groźby lub szanse w zależności od akcji snu. Bycie porwanym przez nurt - brak własnej woli, bycie pod kontrolą. Spokojne pływanie w czystej wodzie - radość, osiąganie komfortowej sytuacji, emocjonalnej czystości, a także może oznaczać doenergetyzowanie, napływ sił. Zdolność oddychania pod wodą - dostępność nowych pokładów świadomości, wzrost duchowej głębi. Jaka woda, w jakim zbiorniku - morze, basen, kałuża? Pływasz, obserwujesz, wylewasz, jesteś oblewany, przechodzisz przez strumień?

  Wspinaczka
  Na drzewo - rozszerzanie horyzontów. Na drabinę może odbijać ambicję, osiąganie celów. Na górę, szczyt - poszukiwanie, osiąganie duchowych wartości, uniwersalnych prawd. Zobacz - drabina, góra.

  Wulkan
  Twórca i niszczyciel zarazem. Proces burzliwego tworzenia. Aby powstało coś zupełnie nowego, bez starych naleciałości to najpierw teren musi być oczyszczony, stare musi całkowicie odejść, zniknąć.

  Wyspa
  Może symbolizować stan emocjonalnej izolacji. Z drugiej strony wyspa ukazuje naszą istotę w tej ziemskiej wyprawie.

  Z
  Zabijać
  Symbol gniewu. Zabijasz kogoś - może masz zwrócić uwagę na to, że kogoś krzywdzisz lub może także to oznaczać - uwalnianie się od problemu, pozbywanie się przeszkód. Kto kogo zabija? Jakie masz odczucia, czemu to się dzieje, w jaki sposób?

  Zamrażarka
  Coś, co było odkładane do użytku na później. Oszczędzanie czegoś, zamrożenie. Coś utajnione i nie wyrażane. Jakiś przechowywany potencjał.

  Zdrada
  Brak pewności, brak wiary. Porzucenie, zaniechanie działań. Kto kogo zdradził? Na jakiej płaszczyźnie - uczuciowej, w biznesie?

  Zęby
  Chore - wszelkiego rodzaju zadawnione problemy, cierpienia, choroby itp. Masowe wypadanie - uwolnienie się od zatruwających życie problemów. Może także oznaczać brak środków do zdobywania pokładów energii, zaopatrzenia. Jakie masz, jak wyglądają Twoje zęby? Czy są w szczęce? Ile ich jest? Czy bolą?

  Zielony
  Kolor ten symbolizuje: narodziny, wzrost, regenerację, rozkwit, spokój, współgranie. Błękit z żółtym. Kolor zrównoważony wskazuje na dobre zdrowie, zgodę, harmonię. Brzydkie odcienie mogą wskazywać na pesymizm, oszustwo. Chłód czy ciepło zależy od barwy tego koloru.

  Ziemia
  Symbolizuje głębokie i życiodajne (twórcze) warstwy naszego umysłu. Dzięki jej uprawie zbieramy plony. Plony te można także dostać od natury. Jaka ta ziemia jest - ubita, twarda czy zaorana, rozgrzebana, wilgotna czy sucha, przygotowana do zasiewów / uprawy? Co z niej wyrasta, jakie rośliny - kwiaty, owoce, warzywa czy chwasty? Czy coś z nią robisz?

  Złoty
  Duchowe prawdy przynoszone bezpośrednio do rzeczywistości świadomego umysłu, nie filtrowane i nie odbijane przez podświadomość. Symbol wyższej jaźni, korony. Oznacza owoce ducha objawiające się na ziemi. Ciepły kolor.

  Żarówka
  Jaka - taka moc energii świadomości. Przedmiot rozjaśniający mroki - przyjrzyj się jej roli we śnie.

  Żółty
  Kolor ten symbolizuje: łączenie, cementowanie, asymilowanie, pomnażanie, rozrastanie, rozpoczynanie, inicjowanie, oraz ostrożność, tchórzliwość. Żółty to światło słoneczne. W sferze duchowej oznacza wzrost i kreatywność intuicyjnych sił, czyli mocy ducha. Ciepły kolor.


  Sennik A-I
  Sennik J-O

  Comment (6)
 • |