]

                                                                                                                       


 • 187 - Vanuatu 18.05.2010 :: 19:48

  Comment (4)  Nazwa oficjalna: Republika Vanuatu

  Nazwa zwyczajowa: Nowe Hebrydy

  Polska nazwa mieszkańców: nieokreślona

  Obszar lądu: 12 200 km2

  Liczba wysp: 84, w tym 13 dużych

  Stolica: Port Vila na wyspie Efate

  Ludność: 196 tys.

  Przyrost naturalny: 2,5%

  Języki: bislama, angielski, francuski i ponad 100 innych języków lokalnych

  Waluta: vatu

  PNB ogólnie: US$ 1,16 mld

  PNB na 1 mieszkańca: US$ 2900

  Wzrost gosp.: 2,2%

  Niezależność od: 1980 r.

  Domena internetowa: .vu

  Numer kierunkowy: +678

  Geografia
  Vanuatu to państwo położone na wyspach archipelagu Nowe Hebrydy należącego do Melanezji, w południowo-zachodniej części Oceanu Spokojnego. Od północy graniczy z Wyspami Salomona, od zachodu z Australią, od południa z Nową Kaledonią, a od wschodu z Fidżi. Krajobraz górzysty, liczne czynne wulkany. Najwyższy szczyt - na wyspie Espiritu Santo 1879 m n.p.m. Vanuatu leży w strefie klimatycznej podrównikowej. Średnia temperatura powietrza i średnie opady dla stolicy kraju wynoszą: w styczniu 22,6 C i 87 mm, w lipcu 27,6 C i 80 mm.

   
  Ustrój polityczny
  Na podstawie zapisu w konstytucji z czerwca 1980 r. Vanuatu jest niezależną republiką, w której najwyższa władza należy do narodu i sprawowana jest przez jednoizbowy parlament. Zasiada w nim 52 deputowanych, wybieranych w głosowaniu powszechnym na czteroletnią kadencję.

  Głową państwa jest prezydent (od 3.09.2009 r. jest nim Iolu Abil) wybierany raz na pięć lat przez kolegium elektorów, w którego skład wchodzą wszyscy posłowie oraz przedstawiciele sześciu zarządów prowincji. Szefem rządu jest premier (obecnie Ham Lini) wybierany w głosowaniu tajnym przez członków parlamentu. Rząd formowany jest samodzielnie przez premiera. System polityczny Vanuatu uzupełnia Rada Wodzów Plemiennych (Malvatumauri), która doradza rządowi w sprawach własności ziemi, zachowania zwyczajów ludowych i tradycji. Istnieje również urząd rzecznika praw obywatelskich.
   
   Gospodarka
  Gospodarka Vanuatu oparta jest na rolnictwie i obsłudze ruchu turystycznego. Użytki rolne stanowią 12 proc. powierzchni kraju. Uprawia i eksportuje się głównie palmę kokosową, kakaowiec, kawę, pochrzyn, banany, koprę. Rozwojowi turystyki sprzyjają dobre połączenia lotnicze z Australią i Nową Zelandią. Ważnym źródłem dochodów budżetu państwa są również usługi finansowe. Od początku lat 70. Port Villa jest rajem podatkowym dla banków i firm z całego świata.

  W 1997 r. pod naciskiem Azjatyckiego Banku Rozwoju i silniejszych sąsiadów, rząd Vanuatu zreformował i urozmaicił swoją gospodarkę. Większy nacisk położono na rybołówstwo, hodowlę bydła i przemysł spożywczy. Zmieniona została też procedura prawna, co ma zachęcać zagraniczne firmy do inwestowania na wyspach. Mimo korzystnych zmian gospodarka Vanuatu wciąż wymaga pomocy z zewnątrz, w czym największy udział mają Australia (w 2001 r. przekazała 18,1 mln AUD dotacji), Francja, Unia Europejska oraz Nowa Zelandia i Japonia.
   
   Historia
  Archipelag był pierwotnie zamieszkany przez Melanezyjczyków i Papuasów, następnie przez Polinezyjczyków. Dla Europy odkryty w 1606 przez portugalskiego żeglarza P.F. de Queirósa i ponownie w 1768 r. przez L.A. Bougainville'a. Kilka lat później wyspy zbadał James Cook i nazwał je Nowymi Hebrydami. Koniec XIX w. to okres intensywnego napływu kolonistów francuskich i brytyjskich i intensywnego rozwoju cywilizacyjnego kolonii. W tym też okresie plantatorzy trzciny cukrowej z Queensland polowali na wyspach na niewolników. W 1906 r. rządy francuski i brytyjski ustanowiły wspólny zarząd dalekiego terytorium, który przetrwał bez większych problemów przez ponad 70 lat.

  W 1977 r. Wielka Brytania i Francja postanowiły przyznać Nowym Hebrydom niepodległość. W lutym 1978 r. utworzony został wielopartyjny rząd, pod którego kierunkiem opracowana została konstytucja. Przewidywała ona m.in. wprowadzenie ustroju republikańskiego. Na krótko przed proklamowaniem niepodległości, w maju 1980, próby secesji dokonały wyspy: Espiritu Santo, która ogłosiła powstanie niepodległego państwa Vemarama, oraz Tanna. Konflikt miał podłoże nacjonalistyczne - zbuntowane wyspy zamieszkane były głównie przez zwolenników Francji, podczas gdy resztę kraju zajmowali anglofoni. Oba powstania zostały siłą stłumione przez wojska brytyjsko-francuskie i 30 lipca 1980 Nowe Hebrydy pod nazwą Vanuatu stały się niepodległym państwem. Jednak echa konfliktu secesyjnego odzywają się w społeczeństwie do dzisiaj.

  Zdjęcia:

  1

  2

  3

  4

  5

  6

  7

  8

  9

  10

  11

  12

  13

  14

  15

  16

  17

  18

  19

  20

  21

  22

  23

  24

  Comment (4)
 • |