]

                                                                                                                       


 • 19 - Amazonki 17.08.2009 :: 18:03

  Comment (4)

      Było to plemię walecznych kobiet w mitologii greckiej, społeczeństwo wyłącznie kobiece.
              Amazonki reprezentowały społeczeństwo walecznych kobiet. Ich ojcem był Ares. Zamieszkiwały wybrzeże Morza Czarnego (dzisiejszy Krym) lub zbocza Kaukazu, bądź też – Trację. Celnie ciskały oszczepem i dzidą oraz strzelały z łuku. Wypalały lub odcinały swoją prawą pierś, aby nie przeszkadzała im w czasie napinania cięciwy łuku. Przedstawiane były jako kobiety odziane w skóry dzikich zwierząt z tarczami w kształcie półksiężyca i hełmami ozdobionymi piórami. Raz w roku odwiedzali je mężczyźni, aby spłodzić z nimi potomstwo. Wychowywały tylko dziewczynki, natomiast chłopców tuż po urodzeniu zabijały. Amazonki założyły wiele miast, m.in.: Smyrnę, Mitylenę, Efez, Kyme.
          Jeden z odłamów plemienia (jego historyczne istnienie potwierdzają badania archeologiczne) wywędrował na północ i osiadł na terenie dzisiejszego Mazowsza. Jego nazwa w toku wędrówki ulegała ewolucji, przekształciła się w określenie Mazowie, od którego pochodzi współczesna nazwa ich ziemi. Wiele ustnych podań, a nawet średniowiecznych kronik wspomina o istnieniu Grodu Kobiet w dzisiejszej północno-wschodniej Polsce. Wykopaliska na tym terenie odkryły ruiny grodów, w których znajdowano groby wyłącznie kobiet i dzieci. Słuszność powiązania Amazonek ze Słowianami zdaje się także potwierdzać wyjątkowo wysoka pozycja kobiety w przedchrześcijańskich społecznościach Słowian oraz liczne podania o Amazonkach, jak na przykład czeska legenda o Velaszce.
  Źróło: Wikipedia  ******

  Teraz notki będą ukazywały się często. Co dwa lub trzy dni. Mam wam do przedstawienia ponad 2000 tys obrazków z magicznymi stworzeniami, itp. Teraz przedstawię Wam ciąg ukazywanych stworzeń na literę A: Amazonki(w tej notce), Anioły(3,4 notki o nich) oraz Anubisy.

  Co do konkursu. Graficzny zostaje odwołany. Iż, gdyż, ponieważ nikt się nie zgłosił. Szkoda!. W konkursie wiedzy wzięło udział 9 osób . Najwięcej punktów zdobył blog:

  http://teen-warriors.blog.onet.pl/

  Zdobył on , a raczej jego autor 200 pkt. na 220 możliwych. Gratulacje! To właśnie on bedzie dożywotni umieszczony w ramce PATRONAT.

  Ostatni odcinek Magicznego Rodzeństwa ukarze się wtedy, kiedy będę miał wenę na napisanie jego. Czy wcześniej, czy później napiszę go.

  Pozdrawiam xD
  Comment (4)
 • |