]

                                                                                                                       


 • 20 - Anioły cz. 1 20.08.2009 :: 18:29

  Comment (12)


  Anioł jest istota bożą, która ma wolną wolę i nieśmiertelne ciało. Występuje jako byt duchowy który służy Bogu.
        Pierwsze wyobrażenia aniołów istniały w starożytności - Egipt i Babilonia. W wierzeniach tych cywilizacji były całe zastępy duchów i istot, będących pośrednikami między bogami a człowiekiem. Często przedstawiano je jako uskrzydlone zwierzęta z ludzkimi twarzami. Starożytnym aniołom przypisywano pewien rodzaj cielesności. Anioły tam występujące płodziły dzieci, odczuwały głód i pragnienie.
      Aniołowie często występują w Testamentach, ale nie mówią jednak wiele o naturze i rodzajach tych bytów.  W pierwszych wiekach  istniały pewne spory co do natury tych bytów. Np. Grzegorz z Nazjanzu, Jan z Damaszku czy Bazyli Wielki wyobrażali anioły jako istoty eteryczno-ogniste. Jeszcze na Soborze Nicejskim II w 787 przypisywano im subtelne ciała. Ostatecznie kwestię tę rozstrzygnął św. Augustyn: " oznacza funkcję, nie naturę. Pytasz jak się nazywa ta natura? - Duch. Pytasz o funkcję? - Anioł. Przez to czym jest, jest duchem, a przez to co wypełnia, jest aniołem" .
      Anioły pełnią również ważną rolę w islamie. Wiara w nie stanowi element dogmatyki tej religii. W islamie twierdzi się, że anioły zostały stworzone przez Boga z ognia, przebywają w niebie i głównym ich zadaniem jest służba dla swego stwórcy. Pełnią także funkcję posłańców, chronią ludzi oraz spisują wszystkie ich uczynki. Koran został podyktowany Mahometowi przez anioła Dżibrila. W teologii islamu wymienia się przede wszystkim Dżibrila, Malika (strażnika ogni piekielnych), Izra'ila (anioła śmierci), Nakira i Munkara, Haruta i Maruta, Mika'ila i Azrafaela. Jedyny anioł, który odmówił Bogu posłuszeństwa to Iblis, zwany też szatanem.


  Który obrazek podoba się Wamn najbardziej? W kolejnej notce będą anioły. Jeśli ktos ich nie lubi to trudno musi czekać. Pozdrawiam xD  Comment (12)
 • |