]

                                                                                                                       


 • 23 - Anubis 26.08.2009 :: 16:59

  Comment (9)

  Anubis zwany także Anpu, Inpu, Ienpw, Imeut.
  Jego głównymi  symbolami są: szakal, wołowa skóra, wposażenie balsamujące, flagi .Czczony głównie w Heliopolis i Cynopolis.
  Był bogiem mumifikacji, uczestniczył w obrządkach, podczas których martwy człowiek zostaje przeniesiony do świata podziemnego. Anubis był czczony jako wynalazca balsamowania i ten, który zabalsamował martwego Osiris i tym samym pomógł zachować jego ciało, by ten mógł ponownie ożyć.
  Anubis jest przedstawiony jako człowiek z głową szakala trzymającego boskie berło niesione przez królów i bogów; lub jako po prostu czarny szakal albo pies towarzyszący Isis. Jego symbol to czarno-biała skóra wołowa splamiona krwią i rozciągnięta na słupie. Znaczenie tego symbolu jest nieznane.
  W przeciwieństwie do prawdziwego szakala, głowa Anubisa jest czarna, co ma symbolizować jego powiązania ze śmiercią. Anubis posiadał trzy ważne funkcje. To on był dozorował pracę balsamiarzy. On wkładał mumię do grobowca i wykonał wykonywał uroczystość Otwarcia Ust, wtedytez prowadził duszę ku Niebiańskiemu Polu . Najważniejszą jego funkcją było jednak zajmowanie się Wagą Prawdy, by ochronić zmarłego od wiecznej śmierci.
  We wczesnych egipskich podaniach, Anubis był bogiem śmierci. Ta rola została później przejęta przez Ozyrysa, gdy popularność tego ostatniego wzrosła.
  Bóg balsamowania prawdopodobnie jest związany z szakalem z powodu zwyczajów szakali, czajacych się przy grobach i grobowcach. Jeden z powodów, dla którego wcześni Egipcjanie tworzyli bardziej skomplikowane grobowce, była potrzeba chronienia ich przed szakalami, włóczacymi się między grobami. Czcząc Anubisa, Egipcjanie błagali go, by uchronił nieboszczyka przed szakalam, później zaś także przed rozkładem, który drążył ciała zeszłych.
  Anubis był synem Neftydy i Ozyrysa. Jeden mit mówi, że Neftyda upatrzyła sobie pijanego Ozyrysa i uwiodła go,inny, że przebrała się za Izydę i...także go uwiodła. W każdym bądź razie rezultatem tych zalotów był właśnie Anubis.


  A teraz obrazki. Jeśli wybieracie kilka obrazków to niech nr tego pierwszego będzie tym który podoba się Wam najbardziej. Dzięki.

  1

  2

  3

  4

  5

  6

  7

  8

  9

  10


  W kolejnych notkach: Beholder, Boginki, Bugbear, Bunshee

  5unetxbjhm

  Comment (9)
 • |