]

                                                                                                                       


 • 25 - Boginki cz. 1 30.08.2009 :: 17:36

  Comment (9)

         Był to żeński demon leśny, podstępny i  bardzo niebezpieczny. Boginki zamieszkiwały brzegi rzek, potoków i okolice zbiorników wodnych, choć często zapuszczały się do osad ludzkich. Głównym niebezpieczeństwem z ich strony była możliwość podmienienia nowo narodzonego dziecka, najczęściej jeszcze nie ochrzczonego. Mamuny, bo także tak je nazywano kradły matkom dzieci, często pozostawione samym sobie, jednak nie tylko – demony te miały też różne sposoby na wywabienie matki z domu. W miejsce zabranych niemowląt podrzucały swoje własne – brzydkie, płaczliwe i niegrzeczne, zwane podmieńcami czy odmieńcami.
          Dzieci boginek charakteryzowały się dziwnym i groźnym wyglądem, m.in. długimi zębami i pazurami, owłosionym ciałem, a także złośliwością, krzykliwością i niezwykłą żarłocznością – pozostawiony sam sobie odmieniec potrafił pochłonąć całe domowe zapasy. Podmieńce nie dożywały zwykle dorosłego wieku.
          Boginki z kolei miały postać bardzo ładnej kobiety. Miały długie i proste włosy, na głowie nosiły niekiedy czerwoną czapeczkę.
        Jako sposobu na te demony stosowano najczęściej dziurawca, ale też przytulii i brzozowych witek, którymi bito odmieńca, dopóki płacz nie przywabił boginki, która miała oddać ukradzione dziecko. Wiązano ponadto dziecku na rączce czerwonej wstążki, wkładano czapkę w czerwonym kolorze i chroniono je przed światłem księżyca. Istniał też zakaz prania pieluszek po zachodzie słońca, gdyż informowało to przebywające nad rzekami boginki o potencjalnej ofierze.

  A teraz obrazki. Głosujcie na najładniejszy.

  1

  2

  3
  4

  5

  6

  7

  8

  9

  10

  11

  12

  13

  14

  15

  16

  17

  18

  19

  20

  21

  22

  23

  24

  25

  26

  27

  28

  29


  Na dzisiaj to tyle. :P

  Comment (9)
 • |