]

                                                                                                                       


 • 48 - Drowy cz. 1 02.11.2009 :: 16:58

  Comment (5)

  Czyli inaczej tzw. Mroczne Elfy. Po raz pierwszy pojawiły się w światach systemu gier Dungeons & Dragons. Z czasem okazało się, iż rasa stworzona przez twórców gry okazała się na tyle ciekawa, że w niedługim czasie rozpaliła wyobraźnię wielu graczy, pisarzy, a także twórców innych gier- w rezultacie można ją spotkać wszędzie. Tak oto stała się jedną z klasycznych  ras świata fantasy… Skąd wziął się jednak pomysł na stworzenie tej rasy? Cóż, chyba to wiedza już tylko sami twórcy, choć istnieją pewne przesłanki jakoby pierwowzorami tych istot były rzeczywiście istniejące w folklorze: irlandzkich Du- Sith, nordyckich Dökkálfar, oraz szkockich trowów.
   
  Z postury drowy, podobnie jak ich kuzyni są raczej smukli, aczkolwiek niscy (średnia wzrostu to mniej więcej 1.60), przy czym co charakterystyczne kobiety są wyższe od mężczyzn. Kolejną cechą wspólną  dla obydwu rodzajów elfów są szlachetne rysy twarzy, a także brak zbędnego owłosienia poza głową. W zasadzie na tym podobieństwa się kończą. Charakterystycznymi cechami wyglądu drowów są: czarny kolor skóry; białe włosy, które z wiekiem zmieniają się- tzn gdy drow starzeje się jego włosy stają się szare (u mężczyzn), lub żółte (u kobiet). Należy jednak pamiętać, że choć śmiertelne, to wiek ich jest znacznie bardziej wydłużony od ludzkiego. Kolor oczu drowów występuje raczej w jaśniejszych barwach takich jak błękit, szary, zielony, bądź żółty (ten ostatni cechuje jednostki chore, bądź posiadające zdolności magiczne). Oczy mrocznych elfów posiadają jeszcze  jedną zdolność, będącą wynikiem ich przystosowaniem do życia w podziemiach, gdzie panuje mrok: wzrok ich działa na zasadzie podczerwieni. Jest to jednak umiejętność wykorzystywana świadomie, w razie potrzeby (to znaczy, że drow nie widzi w ten sposób przez cały czas, lecz gdy tego potrzebuje), wtedy ich oczy przybierają kolor czerwony.

  Choć drowy zaliczane są do elfów, różnią się znacznie od swych krewniaków- elfów światła, dobrych, honorowych, pięknych istot, opiekunów przyrody. W przeciwieństwie mroczne elfy przedstawiane są jako: egoiści, aroganccy, uwielbiające przemoc, istoty o przewrotnej naturze, bądź całkowicie pozbawione skrupułów. Stąd też profesje jakimi się parają: najemnik, zabójca, wojownik, lub mroczny mag (mężczyźni), kapłanki mrocznych bogów, rzadziej wojowniczki (kobiety). Często poskreślana jest ich wzajemna nienawiść wraz z elfami światła. Często właśnie przez swych szlachetnych kuzynów postrzegani są jako barbarzyńcy, składający w ofierze swe dzieci: chore, słabe (czyli te, które odbiegają od normy ich rasy: czyli rudze i albinosi). U drowów istnieje także zwyczaj składania trzeciego syna w ofierze bogini.
   
  Życie dziecka mrocznych elfów nie należy do najprzyjemniejszych. Zaraz po narodzinach zostaje oddany przez rodziców pod opiekę młodej kapłanki. Tam często przy pomocy dydaktycznej jaką jest bicz (lub inny przedmiot, którym można doprowadzić do porządku młodego, niesfornego ucznia) zaznajamia się młodego drowa z umiejętnościami takimi jak: mowa, chodzenie, tajnej mowy gestów, posługiwanie się nadprzyrodzonymi umiejętnościami rasowymi. W zakres nauki wchodzą także: zaznajomienie młodego obywatela społeczności drowów z jego podrzędną rolą jaką będzie pełnił najprawdopodobniej przez całe swoje życie w społeczeństwie zdominowanym przez.... kobiety. Po dziesięciu latach młody mroczny elf oddawany jest do swego domu, gdzie przez kolejne sześć lat (do ukończenia pełnoletniości) usługuje wszystkim członkom swojej rodziny. Kolejnym etapem w edukacji młodego drowa są specjalistyczne szkoły. I tak, dla mężczyzn są to: szkołą magii (naukę rozpoczyna się w wieku 25 lat), bądź wojskowa (wiek wstąpienia do niej to 20 lat). Kobiety zazwyczaj wstępują do szkoły, która ma przygotować je do bycia kapłankami, a przystąpić do nauki mogą dopiero w wieku 50-ciu lat.
   
  Symbole Drowów  WARTO TEŻ WIEDZIEĆ :
   
  Trowy- W szkockim folklorze, zwłaszcza wysp: Orkanów i Szetlandów , trowy były małymi magicznymi stworkami, które lubiły muzykę (znane były zwłaszcza ze swoich przyśpiewek). Z wyglądu były raczej brzydkie (podobne do trolli), niewielkiego wzrostu; z charakteru dość nieśmiałe (unikały kontaktu z człowiekiem). Zamieszkiwały gliniane nory, które opuszczały w nocy, wtedy to zazwyczaj zakradały sie do ludzkich gospodarstw, gdy ich domownicy już spali i wtedy to płatały ludziom rozmaite psoty.
   
  Niektóre baśnie ludowe, nawiązując do słabości trowów do muzyki często przytaczają historie o porywaniu przez nich wioskowych grajków, kuszeniu ich do swych nor, bądź tłumaczą powstanie niektórych utworów ludowych na skrzypce jako tych zasłyszanych właśnie od trowów.
   
  Daoine Sithe, Dökkálfar (zwane także Svartálfar)- czyli mroczne elfy w folklorze ludowym.
   
  Pierwsza nazwa tyczy się celtyckich elfów, potomków ludu Tuatha de Danann i Sidhe, których nazwa jest tłumaczona jako „lud wzgórz”, wywodząca się z faktu, iż istoty te zamieszkiwały wnętrza gór, wzgórz, pagórków i kurhanów. Istniały także irlandzkie wersje podań o nich jako istot, które porywały ludzkie dzieci i podmieniały ich na odmieńców.
   
  Skandynawskie Dökkálfar (Svartálfar) tłumaczone jako „czarne elfy”, były przeciwieństwem Ljósálfar „elfów światła” i maja chyba najwięcej wspólnego z drowami znanym iż literatury i gier.
  Zamieszkiwały podziemia, lub miejsca gdzie docierało mało światła. Rasą, z którą żyli w zgodzie byli krasnoludowie.  Z charakteru były dość brutalne i lubiły sprawiać komuś ból i cierpienie. Podobnie jak ich charakter, wygląd także był przeciwieństwem dla Ljósálfar- Svartálfar posiadali ciemne włosy i czarne oczy będące przeciwieństwem blond włosów  i błękitnych oczu Ljósálfar.

  A teraz obrazki xD

  1

  2

  3

  4

  5

  6

  7

  8

  9

  10

  11

  12

  13

  14

  15

  16

  17


  Zapraszam do komentowania xD

  Comment (5)
 • |