]

                                                                                                                       


 • 74 - Ghul 23.12.2009 :: 17:51

  Comment (5)

  Istnieje wiele wizji ghuli, jednak wszystkie się zgadzają co do tego, że są one złe. Istoty te pochodzą z mitologii arabskiej. Choć w dzisiejszej fantastyce używa się rodzaju męskiego, mityczne ghule były raczej kobietami (l. poj. - ghula). Encyklopedie upierają się, że występowały też jako zwierzęta.

  Ghule żywią się ludzkim mięsem, są wyjątkowo żarłoczne i wiecznie głodne. Nie pogardzają padliną. W "Księdze Tysiąca i Jednej Nocy" wielokrotnie powtarza się związek frazeologiczny "rzucić się na jedzenie jak ghula".
  W tejże księdze popularny jest motyw kobiety w ruinach jakiegoś miasta. Zaczepiała wędrowców i jako biedna wdowa prosiła ich o pomoc. Po czym szła po swoje "głodne" dzieci. Wędrowiec, który poszedł za nią mógł zobaczyć ją i jej małe potworki w ich prawdziwej postaci.

  Ghule do złudzenia przypominają ludzi, którzy wyszli z grobu. Według Sapkowskiego, ghul (rodzaj męski) wygląda jak wysoki, łysy, niezmiernie chudy człowiek. Ma czarną lub szarą skórę i ogniście czerwony język. Palce stóp i dłoni wieńczą drapieżne pazury. Jego szczęka jest pełna szpiczastych zębów.

  Co do psychiki trupojada: nie jest on zbyt błyskotliwy, nie grzeszy inteligencją.Ghule występują w miejscach odludnych lub tam gdzie jest dużo ludzkiego mięsa. A więc na cmentarzach, pobojowiskach, w ruinach miast lub przy drodze, gdzie napadają na podróżników.

  I jeszcze bardzo ważna kwestia. W dzisiejszej fantastyce coraz częściej ghule są nieumarłymi (jednymi z popularniejszych), wręcz synonimami zombie. Jest to wielkie przeinaczenie historii, bowiem w mitologii są one zwykłymi potworami, albo nawet demonami. Spotkałem się też ze stwierdzeniem, że ghule, to ludzie przeklęci w bestie za pożywianie się ludzkim mięsem.
  Jako gnijące zwłoki lub padlinożercy przenoszą oni różne choroby. Trujący jest sam dotyk.

  Występowanie: pobojowiska, cmentarze, krypty oraz pobliża świeżych ciał.
  Odporności: na trucizny.
  Podatności: styl silny srebrnego miecza, olej przeciw trupojadom.
  Alchemia: limfa abominacji, biały ocet, krew ghula.
  Opis: Ghule zaliczają się do najsłabszych trupojadów. Często można je spotkać w dużych grupach na cmentarzach i opuszczonych kryptach. Jego "starszym bratem" jest rzadziej spotykany Alghul.

  Obrazki xD

  1

  2

  3

  4

  5

  6

  7

  8

  9

  10

  11

  12

  13

  14

  15

  16

  17


  18

  I na koniec akcent świąteczny xD
  19

  Podziekowania:
  Dla Jane za cudowny prezent Świąteczny


  Dla Eklerki za cudowny prezent Świąteczny


  Bardzo dziękuję xD

  Ogłoszenie:

  Dnia
  1 stycznia 2010 roku w godzinach popołudniowych (dokładną godzinę podam
  w notce przed imprezą)  na tym blogu odbędzie sie Impreza Noworoczna
  oraz 1 urodziny bloga. Gorąco zapraszam wszystkich zainteresowanych.  P.S: Proszę bardzo o wstawienie tego banera na swojego bloga lub w
  nowej notce.  Będę bardzo wdzięczny i zrewanżuje sie w dniu imprezy.
  Jeśli wstawicie piszcie w komach xD

  Koniec xD

  Comment (5)
 • |