]

                                                                                                                       


 • 83 - Harpia 02.01.2010 :: 17:13

  Comment (17)

  Opis wyglądu:

  Harpia jest stworzeniem, które łączy w sobie cechy zarówno ludzie, jak i ptasie. Górna część ich ciała, a więc głowa, ręce i tułów wyglądają, jak ludzkie. Natomiast reszta: nogi, stopy oraz wyrastające z pleców skrzydła, są typowo sępie. Z palców rąk wyrastają im ostre pazury, które wydłużają się, kiedy Harpia zostanie zdenerwowana. Ponieważ jej skórę pokrywają zarówno włosy, jak i pióra, ma ona spore problemy z zatrzymaniem ciepła, co skutkuje niemożnością zbyt długiego przebywania na dużych wysokościach (powyżej 150 m). Trójpalczaste łapy (spełniające rolę stóp) zakończone są ostrymi pazurami, które z łatwością przebijają się przez skórę człowieka. Przy odpowiednim ataku mogą przebić również ćwiekowaną zbroję oraz łuski Jaszczuroczłeka. Nie zapewniają one jednak odpowiedniej stabilności, przez co Harpie praktycznie w ogóle nie biegają, podlatując co pewien czas. Mięśnie kręgosłupa są doskonale wykształcone, co zapewnia szybki i pewny lot oraz zwiększa wytrzymałość tych stworzeń. Odpowiednio ubrana Harpia (długi, obszerny płaszcz, zakrywający nogi i stopy oraz skrzydła na plecach) ma możliwość obcowania w towarzystwie ludzi, udając ludzką kobietę. Łatwo jest ją jednak zdemaskować, bowiem nie sposób ukryć jej ostrych zębów i upodobania do surowego mięsa.

  Występowanie i zachowanie:

  Harpie upodobały sobie niedostępne ostępy skalne, usytuowane w pobliżu akwenów wodnych. Spotkać je można również w okolicy wysokich klifów nad Morzem Świata, gdzie budują swe gniazda. Dość często zamieszkują obręby starych ruin lub podziemi. Nie jest do końca wiadome, w jaki sposób się rozmnażają, bowiem wszystkie dotychczas złapane oraz zaobserwowane osobniki były samicami. Istnieje możliwość, iż są obojnakami, które wytworzyły we własnym organizmie dodatkowy organ, odpowiedzialny za zapładnianie ich komórek jajowych. Trudno jest to jednak potwierdzić, gdyż przemieszczają się stadami, liczącymi nawet do 60 sztuk i zawsze atakują grupowo, przez co wyłowienie pojedynczego osobnika staje się wręcz niemożliwe. Harpie zabierają ciała swych poległych, które służą za posiłek dla pozostających w gniazdach młodych, nie marnując tym sposobem nawet grama mięsa. Stadem dowodzi despotyczna królowa, wybierana jako najsilniejsza samica w gnieździe. Jak każda Harpia ma słabość do wszelkiego rodzaju błyskotek, lecz z racji zajmowanego stanowiska, zabiera często zdobycze swym podwładnym. Zaatakowane, Harpie automatycznie wpadają w szał i z furią nacierają na napastnika. Każde spotkanie kończy się śmiercią, czy to Harpii, czy to napotkanej ofiary. Nigdy nie opuszczają pola walki. Dość łatwo jest je wyczuć, gdyż zawsze towarzyszy im zapach ptasiego guana – są z reguły brudne i niechlujne. Nie dożywają dłużej, niż do 100 lat.

  Specjalne zdolności:

  Infrawizja – Harpie, jako istoty wpół ptasie, posiadają infrawizję, czyli zdolność do widzenia ciepła. Nie jest to jednak „widzenie temperatury”. Widzą jedynie rzeczy odpowiednio cieplejsze (za granicę można przyjąć np. 25°C).

  Latanie – za pomocą skrzydeł, Harpie mogą wznosić się w powietrze i latać tak, jak ptaki.

  Szał– kiedy zostaną zaatakowane (w szczególności gniazdo lub królowa) wpadają w rodzaj szału, który sprawia, że stają się szczególnie napastliwe i do ostatniej krwi będą fanatycznie walczyć w swojej obronie.

  Wrażliwy słuch – dziedzicząc niektóre cechy po ptakach, Harpie wykształciły znacznie swój słuch, który pozwala im na dwukrotnie lepszy zasięg słuchu, niż u człowieka.

  Starożytni uosabiali Harpie z groźnymi wichurami, jakie były często spotykane w górzystej Helladzie. Miały one postać drapieżnego ptaka, z ogromnymi, szpiczastymi szponami, ale o kobiecej głowie. Zawsze występowały stadnie i to czyniło je groźnymi. Pojedyncza harpia mimo groźnego wyglądu nie stanowiła dużego zagrożenia, szczególnie dlatego gdyż wzrostem nie przewyższała typowego powietrznego drapieżcę, jak orła czy sępa.

  Najsławniejszym mitem związanym z harpiami jest epizod podróży Argonautów, w którym bohaterowie zatrzymali się u ślepego wróżbity, Fineusa. Ale po kolei... Jazon otrzymał misję od króla Peliasa, w której miał zdobyć legendarne złote runo. Bohater zebrał drużynę (w której był i Herkules) i wyruszył na poszukiwanie artefaktu. Podczas jednej ze swoich podróży przybył do brzegu Tracji. Pewien wróżbita, zwany Fineusem, samowolnie przepowiadał ludziom przyszłość. Zazdrośni bogowie (którzy chcieli mieć monopol na tego typu usługi) ukarali jo ślepotą i na domiar złego zesłali nań harpie. Te okropne ptaszyska, zabierały biednemu wróżbicie pokarm, jaki ten sobie uszykował. Drużyna Argonautów postanowiła mu pomóc. Rozprawa z harpiami nie była dużym kłopotem. Fruwające monstra nawet nie próbowały walki z dzielnymi podróżnikami. Odfrunęły od Tracji zostawiając Fineusa w spokoju. Osiedliły się na wyspach Strofadów, gdzie miała miejsce kolejna opowieść.

  Otóż ocalały ze zniszczenia Troi, Eneasz podróżował w celu odnalezienia obiecanej mu ziemi przez bogów, gdzie ma założyć nowe państwo (więcej o historii Eneasza można przeczytać na tej stronie, w artykule "Założenie Rzymu"). Podczas swojej żeglugi przybił kiedyś do wysp Strofadów, gdzie zastał te straszne kreatury, wypędzone z Tracji. Tym razem harpie okazały się uczynne (może chciały odpokutować za dawne grzechy? ) i nakazały płynąć Trojanom na wschód a ziemię obiecaną poznają po tym, że taki srogi głód cierpieć będą, że nawet stoły pozjadają.

  Harpie obecnie jest ciężko spotkać. Ale kiedy zawieje ci mocny wiatr w twarz, rozejrzyj się; może to właśnie jedna z nich przelatuje nad twoją głową

  Bestia ta występuje w następujących światach fantasy:
  - Forgotten Realms
  - Eberron
  - Ravenloft
  - Greyhawk
  - Stary Świat
  - Świat Mroku

  Obrazki xD

  1

  2

  3

  4

  5

  6

  7

  8

  9

  10

  11

  12

  13

  14

  15

  16

  17

  18

  19

  20

  21
  Ten trochę straszny obraz xD

  22

  23

  24

  25

  26

  27

  28

  28

  29

  30

  31

  32

  33

  34

  35

  36

  37

  38

  39

  40

  41

  42


  43

  44

  45

  46

  47

  48

  49

  50

  51

  52

  53

  54

  55

  56

  57


  Na dzis tyle.  xD


  Gorąco Zapraszam :P

  Comment (17)
 • |