]

                                                                                                                       


 • 93 - Jormungand 12.01.2010 :: 18:14

  Comment (13)

  Jormungand
  ( Midgardsorm, Midhgardhsormr, Midgardsormen) - w mitologii germańskiej był  gigantycznym wążem, jednym z trzech dzieci boga Lokiego oraz gigantki o imieniu Angerboda z lasu Yrnvid.

  Gdy Odyn dowiedział się o dzieciach Lokiego i Angerbody, nakazał je porwać, a następnie rzucił Jormunganda do oceanu otaczającego Midgard. Wąż rósł w otchłaniach, aż w końcu przyjął takie rozmiary, iż otaczał cały świat i mógł ugryźć własny ogon.

  Jormungand był największym przeciwnikiem boga Thora. Podczas swoich prób w Utgardzie Thor miał za zadanie podnieść kota. Bóg gromów nie podołał zadaniu, jak się później okazało Skymir używając swej magicznej mocy za kota podstawił Jormunganda.

  W dniu zmierzchu bogów wyłoni się z oceanu i zacznie wypluwać z siebie jad, truciznę, która pokryje ziemię i niebo. Wówczas jego odwieczny wróg Thor przybędzie, aby z nim walczyć. Na równinie Vigrid bóg pokona węża, ale zanim zada ostateczny cios, zostanie otruty jego jadem. Zanim Thor skona, uda mu się zrobić jeszcze dziewięć kroków.

  1

  2

  3

  4

  5

  6

  7

  8

  9

  10

  11

  12

  13

  14

  15

  16

  17

  18

  19

  20

  The End xD

  Comment (13)




 • |